Kommunen glömde bort toaletterna

1 maj skulle toaletterna vid hamnparkeringen i Motala ha öppnats för nödiga besökare. Men på torsdagen var de fortfarande låsta.

Nödiga barn i stadsparken får vänta lite till. Men när som helst ska toaletterna öppna, lovar Hugo Andersson, kommunens enhetschef för gata och park.

Nödiga barn i stadsparken får vänta lite till. Men när som helst ska toaletterna öppna, lovar Hugo Andersson, kommunens enhetschef för gata och park.

Foto: Karl Magnus Moulin

Motala2023-05-11 12:54

Solen skiner och i stadsparkens lekpark stojar barn hela dagarna nu när vintern äntligen har packat ihop för gott. Med jämna mellanrum har händer ryckt i dörren till de offentliga toaletterna vid hamnparkeringen när naturen kallar. Enligt en lapp på dörren skulle de ha öppnats den 1 maj. 

– Det rör sig om en miss i kommunikationen, säger Hugo Andersson, kommunens enhetschef för gata och park när han ringer tillbaka till MVT.

– De hade bara glömt att öppna den. Det är på gång nu.

Senast under fredagen hoppas han att det åter ska vara möjligt att gå på toa vid hamnparkeringen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!