Ja till registerutdrag för jobb i omsorgen

En trygghet för de äldre eller oseriöst och diskriminerande. Meningarna gick isär i fullmäktige om utdrag ur belastningsregistret för personal i vård och omsorg.

Kommunen kommer att införa registerutdrag ur belastningsregistret för alla som söker jobb inom vård och omsorg. Men det ska vara frivilligt att lämna utdraget.

Kommunen kommer att införa registerutdrag ur belastningsregistret för alla som söker jobb inom vård och omsorg. Men det ska vara frivilligt att lämna utdraget.

Foto: Lina Handberg

Motala2022-03-15 20:00

Med 30 röster för och 23 emot, samt fyra som avstod, fick Sverigedemokraterna bifall till sin motion i kommunfullmäktige. Vilket innebär att kommunen ska införa registerutdrag ut brottsregistret, på frivillig bas, för de som söker jobb inom kommunens vård- och omsorg. Men i debatten var åsikterna många.

– Inom alliansen är vi överens. Vi ser att det är bättre att göra något än inget och att vi genom detta kan skicka signaler uppåt till våra lagstiftare genom att vi skapar säkrare vård för de äldre, sa kommunalråd Mark Henriksson (M).

Han tillade att det inte var ett optimalt beslut, då det ännu inte finns något lagkrav, men att det ändå var viktigt.

Elisa Georges (S), oppositionsråd, kallade det för ett uddlöst förslag som saknar lagstöd.

– Och hur ska vi resonera med dem som inte avser att lämna registerutdrag? frågade han med anledning av att det ska vara frivilligt.

Något som även Dedjo Engmark (S) tog upp i sitt inlägg.

– Vill vi att de som inte vill lämna registerutdrag per automatik ska uppfattas som mindre seriösa eller till och med brottsliga? Jag tycker det är allvarligt det vi är inne på, sa han.

En fråga som återkom och som besvarades med att socialförvaltningen kommer få uppdraget att ta fram rutiner.  

SD:s Marcus Lejonqvist ansåg att beslutet är ett steg i rätt riktning.

– Det är ett bra sätt att säkerställa att vi har en bra personal, framförallt för våra äldre, sa han och ansåg inte att beslutet innebär någon form av diskriminering.

– De som har något i sitt belastningsregister är inte lämpade att jobba i den här verksamheten, sa han.

Från V ställde Peter Karlberg frågan om vem som ska tolka registerutdragen.

– Har det växt med övergrepp mot äldre och är det de som har belastning långt bak i tiden som gör de övergreppen? undrade han också.

– Jag tycker det är bra att vi gör det vi kan och tycker inte vi ska krångla till det så mycket. För den som har rent mjöl i påsen är det inte ett problem, sa Erik Forslund (KD).

Enligt Mark Henriksson fungerar lagen om registerutdrag i barnomsorgen.

– Vi gör detta nu för att se om det kan bli ett lagförslag, sa han och hade medhåll från allianskollegor.

– Jag tycker det innebär en stor trygghet för äldre och anhöriga, och ett det är en bra sak att vi går före med detta i vår kommun, sa Kenneth Söderman (L).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!