Hörsalen på Carlsund är fullsatt när han inleder sin föreläsning. De flesta i salen är gymnasieelever.
Han inleder föreläsningen med frågan:
– Finns det någon frivillig?
Ingen anmäler sig och det visar sig att den som anmält sig hade fått komma fram och få två biobiljetter.
Erfarenhet genom UF
Han backar tillbaka i tiden och berättar om sina UF-företag. Det första som skulle leda till snabba pengar genom annonser, men som inte funkade och en ny affärsidé och produkt togs fram. Han delar generöst med sig av misslyckanden och framsteg till sin publik.
– Man måste våga misslyckas, säger han.
Andra året startade han tillsammans med kompisar UF-företaget Motala Sportresor som höll på att bli en flopp, men som killarna lyckades vända. De lärde sig att marknadsföra sig. Ordnade en integrationsresa där nyanlända fick åka på hockey i Linköping.
Inför Motala Expo hade de gjort en egen marknadsföringsfilm och utsågs till bästa UF-företag.
Om att våga
Nu är Filip Printzell vd för Städarna i Motala.
– Jag blev kontaktad för två månader sedan när de skulle etablera sig i Motala.
Städarna har rekryterat personal genom att hålla koll på duktiga UF-företagare. Även i Örebro rekryterades en ung vd.
– Jag lär mig grymt mycket hela tiden, jag är ju bara 19 år än så länge, säger han.
Innan det är dags för publikens frågor ställer Filip åter frågan:
– Finns det någon frivillig?
Den här gången reser sig Leon Rindborn i klass EK15B på Platengymnasiet. Och inget värre hände än att han fick biobiljetterna.
Man måste våga ta chansen är föreläsningens kärnpunkt.