Den nya huskroppen kommer att byggas på fältet bakom Peugeots bilhall och ska inrymma 30 fastigheter – alla lika stora med dryga 70 kvadratmeter styck. Det är det Västerviksbaserade företaget Smart Yta fastighetsutveckling AB som står bakom projektet.
– Det är en väldig mix av köpare. Det är framförallt småföretag, men även en del privatpersoner som har för avsikt att ha ytan för hobbyverksamhet, och förvaring, säger Christoffer Dahlberg, delägare.
Enligt honom är det stor brist på ändamålsenliga lokaler för mindre företagare i Motala.
– Vi betecknar Motala som en jätteexpansiv ort överlag.
I nuläget finns ett fåtal lediga lokaler, resten har blivit sålda. Bygget skulle ha kommit igång redan för ett år sedan, men blev försenat på grund av corona. När företaget under förra våren skulle skriva avtal med de köpare man hade då, valde nästan alla att avvakta.
– Då blev det lite tillbakagång och vi stod helt plötsligt med ganska få avtal. Det gjorde att vi fick avvakta.
Efter nyår valde Smart Yta att ta ett omtag.
– Det visade sig vara jätteframgångsrikt i och med att vi i princip var nere på noll i slutet av förra året. Alternativet var att lägga ner eller att ta ett omtag. Vi är glada att vi inte gav upp, säger Christoffer Dahlberg.
Om allt går enligt plan kommer bygget att komma igång nästa vecka med markarbeten. Hela byggnaden ska stå färdig för inflytt innan årsskiftet.