Maj är över sju meter lång och har en speciell tändkulemotor. Hon låter annorlunda och det är något som utmärker henne bland de andra dieselbåtarna på båtklubben.
– Mina vänner brukar säga åt mig att sätta igång henne för att höra det härliga ljudet, berättar Örjan Samuelsson.
Maj byggdes av en fiskare i Borghamn 1952. Mellan fiskaren och Örjan tillhörde hon en Mjölbybo, men hon har alltid varit en Vätternbåt.
Örjan, som egentligen är Vadstenabo, har henne i Södra båtklubben eftersom det fanns så få båtplatser i Vadstena när han köpte henne för sex år sedan.
– Jag vill inte flytta henne nu eftersom vi är som en familj här i båtklubben, förklarar Örjan.
Han berättar att hans vänner i båtklubben brukar följa med ut på sjön, men att han även ger sig ut själv ibland. Något som kommer ske tidigare i år på grund av den tidiga våren.
– Jag brukar lägga i henne i början av maj, men nu blir det nog i mitten av april, säger Örjan.
I går skrapade han botten, snart ska han måla på bottenfärg. Sedan är Maj redo för Vättern.