Blev överfallen på gångbana

En man i 50-årsåldern överfölls under nyårsnatten oprovocerad bakifrån av en 32-årig man. Målsägaren fick ta emot ett slag mot bakhuvudet, men polis kunde snabbt ingripa.

MOTALA2018-01-02 20:00

Händelsen inträffade vid 02-tiden på gång- och cykelbanan mellan Mariebergsskolan och Motala Folkets park. Målsägaren ingick i ett sällskap som promenerade hem efter en fest. Enligt polisanmälan noterade man först i ögonvrån att en man uppehöll sig i snön bredvid själva gångbanan. Av allt att döma gick sedan denne ifatt sällskapet och utdelade slaget mot mannen i 50-årsåldern. Dock utan att den senare skadades allvarligt.

Samtidigt var det dans i Folkets park och flera poliser som cirkulerade i området. En patrull kunde därför snart gripa den misstänkte för misshandeln och förde honom till polisstationen för förhör varpå han senare släpptes.

Även inne Folkets park fick polisen en del att göra under danskvällen. En 24-årig man anmälde en ett år äldre kvinna för misshandel och uppvisade efteråt ett sår under ena ögat. Vidare anmälde en bartender en av gästerna för ofredande sedan denne, en man i 20-årsåldern, undertecknat sitt betalkortsköp med lydelsen "Heil Hitler". Upprinnelsen var att gästen tyckte att baren tog för mycket betalt för ölen. Den misstänkte var samtidigt kraftigt berusad och omhändertogs av polisen.

Även anmälningar om tre misstänkta narkotikabrott, för eget bruk, upprättades under kvällen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om