Kammaråklagarens teori om varför Motalabon mördades

Kammaråklagare Malin Axelsson kan inte se att det finns någon bakomliggande gängkriminalitet gällande de två män som misstänks för mord samt mordförsök på Motala väster tidigare i somras.

Mordrättegång, Linköpings tingsrätt.

Mordrättegång, Linköpings tingsrätt.

Foto: Polisen/Jasmine Hübinette/Albin Wiman

Motala2023-10-04 16:00

Det var den femte juni som ett bråk utbröt i bostadsområdet och där två män, en i 40-årsåldern och en i 25-årsåldern, attackerades med slag, sparkar samt en kniv. Två män i 20-årsåldern häktades senare misstänkta för mord samt försök till mord. 

Enligt kammaråklagare Malin Axelsson var samtliga bekanta med varandra och orsaken bakom bråket som uppstod ska ha varit en skuld.
Under måndagen inleddes rättegången i Linköpings tingsrätt och enligt Axelsson har fallet inget med gängkriminalitet att göra.

– Jag kan som åklagare inte se någon koppling till organiserad brottslighet eller gängkriminalitet, i paritet med det som försiggår i samhället nu. Allt verkar som om det här är en narkotikarelaterad isolerad konflikt mellan de här parterna och det finns inget som tyder på att det finns förgreningar uppåt. Det är inget som framkommit i utredningen, säger hon.

Ser du att allmänhet bosatt på Väster bör känna oro efter det som hänt?

– Eftersom vi anser att det är en isolerad händelse mellan de här personerna, som var bekanta med varandra sedan tidigare och hade en konflikt sinsemellan, så ser inte jag det. Men det är samtidigt inte min arbetsuppgift utan det är polisen som är experter på det, om allmänheten ska känna oro. Som jag kan se utifrån utredningen var det ingen annan som blev involverad. De var arga på varandra, det är därför det här fick ett så tragiskt avslut.

Målsägaren, som överlevde attacken, befinner sig numera utomlands och på grund av det, säger Malin Axelsson, kommer han att höras via länk. Planen var att det skulle ha skett redan under måndagen. Men enligt Axelsson har det "blivit strul i planeringen" vilket påverkar både kommande förhandlingsdagar och turordning av förhören. 

Är man inte skyldig att vara på plats i rättssalen när handlar om ett så pass allvarligt brott som skett?

– Jo, jag har åberopat förhör med målsägaren personligen men kan ändå godta, och det har även domstolen gjort, att han hörs via videolänk som jämställs med personlig närvaro. 

Enligt Malin Axelsson vidgår den ene misstänkte att han ensam dödat den ene mannen, men att han agerat i nödvärn. Han erkänner grov misshandel.

Den andre misstänkte förnekar båda åtalspunkterna. Han medger dock att han använt visst begränsat våld i nödvärn i det ena fallet. Vad gäller mordförsöket medger han visst begränsat våld, i självförsvar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!