I november förra året kunde vi berätta att luciafirandet på en av förskolorna i Motala skulle ställas in, något som upprörde många. Senare meddelade Yvonne Larsen, verksamhetschef för förskolorna i Motala kommun, att det blivit en kommunikationsmiss och att förskolan skulle fira lucia, men bara internt och utan vårdnadshavarna. Hon sa även att det var upp till enhetschefen på varje förskola att bestämma hur lucia ska firas.
Enligt vad Yvonne Larsen säger nu har förra årets händelser påverkat kommunen, om än inte i några särskilda åtgärder vad gäller firandet.
– Däremot så tar man ju alltid lärdom av alla situationer när det blir så mycket frågeställningar.
Lärdomen handlar enligt Larsen om:
– Att vi behöver vara noga med att kommunicera med vårdnadshavare hur vi väljer att göra, vad som ingår i vårt uppdrag och hur vi väljer att fira lucia och andra högtider.
Förskolorna får även i år själva bestämma firandet enligt Yvonne Larsen:
– Förskolorna firar lucia på lite olika sätt, precis som de gjorde förra året. Jag har inte gått ut med några direktiv att det här ska ni göra, utan det är upp till varje förskola att organisera luciafirandet. Det är därför det ser olika ut. Jag vet att det finns frågor om varför det inte är lika, men det är upp till varje förskola att besluta. Det är rektor som ansvarar.
Hur luciafirandet blir kan enligt henne bero på sådant som barngruppens sammansättning, förutsättningarna organisatoriskt och om det är små eller stora barn.