Proverna hanteras vanligtvis av den regionala NU-sjukvĂ„rden, som innefattar Norra Ălvsborgs lĂ€nssjukhus och Uddevalla sjukhus. Ibland tar de dock hjĂ€lp av ett externt företag, Synlab Medilab.
NÀr NU-sjukvÄrden gjorde vÀvnadsanalys efter operationerna bedömde man att sex kvinnor, som provtagits av Synlab Medilab, inte hade behövt opereras.
ââDeras provsvar visade cellförĂ€ndringar som var sĂ„ pass allvarliga att vi gick vidare och gjorde en operation. Sedan sĂ„g vi pĂ„ de nya svaren att vĂ€rdena inte var sĂ„ allvarliga som de sett ut nĂ€r vi fick dem skickade till oss, sĂ€ger Magnus Söderbergh, cheflĂ€kare vid NU-sjukvĂ„rden, till BohuslĂ€ningen.
Synlab Medilab hÄller inte med.
ââVi gör sjĂ€lva interna kontroller, vi tar externa bedömningar och kvalitetssĂ€krar, sĂ„ vĂ„ra provsvar Ă€r vĂ€l kontrollerade skulle jag sĂ€ga, sĂ€ger företagets cheflĂ€kare Per-Ove Sandberg.
NU-sjukvÄrden har gjort en anmÀlan till Inspektionen för vÄrd och omsorg (Ivo), dÀr de bland annat skriver att kvinnorna riskerar komplikationer vid en eventuell graviditet.