Kika in hos familjen Bergsten

”Det som fyller våra hjärtan ska också synas i vårt hus”. Kan känslan i ett trivsamt hem beskrivas bättre än så?

Foto: Åke Karlsson

Bostad2017-05-20 18:00

Det är en vacker men lite kylig vårmorgon när vi besöker Anders och Ulla Bergsten i Andersberg ett par kilometer utanför Skänninge. Det doftar fuktig grönska och maskrosorna lyser som glada solar i gräsmattan på vägen mot bostadshuset.

– Ska vi börja se oss omkring utomhus? Nej, jag tycker vi myser inne i köket först, säger Ulla och slår upp ytterdörren.

Vi kliver rakt in i en glad, gul hall. Hänger jackorna på galgar och fortsätter in i ett mörkrött kök. Ulla har dukat upp kaffe och hemmagjorda små bakelser på svart sammetsduk. Vi slår oss ner på stolar med klarblå dynor.

Köket, varmt och vänligt, är navet i själva huset. Härifrån ser vi från ena hållet genom den gula hallen och rakt in i sovrummet där nattfjärilar i alla vackra färger flyger över en fondvägg. I andra riktningen syns en orangeröd entré och därefter ligger tv-rummet som går i limegrönt med ränder i orange, guld och mörkrött.

– Jag vill ha varmt omkring mig, säger Ulla. Den där vita inredningsperioden som de flesta går igenom, den har aldrig nått fram till oss.

Andersberg, det låter som en trevlig efterkonstruktion, men faktum är att Ulla hittade det lilla röda huset med vita knutar strax innan Anders Bergsten kom in i hennes liv.

Hon skrattar.

– Det var 1986 och jag letade efter någonstans att bo. Pappa hade ett torp i närheten och jag såg mig omkring i trakten. När jag fick syn på det här huset kände jag att det kan bli något. Det var helt övervuxet av syrenbuskar men jag såg möjligheterna.

Ett år senare flyttade Ulla och Anders in.

Med god hjälp av familjerna, samt en idog snickare, har huset byggts ut i omgångar.

– Snickaren gjorde de görsvåra jobben, och så gav han oss beting på saker som skulle vara färdiga till nästa dag. Då var dygnen långa ett tag, säger Anders.

Anders själv var till en början lite orolig för att Ulla skulle boa in sig för mycket och "bara vilja vara hemma och hänga gardiner".

Inget kunde egentligen vara mer fel. Även om såväl Anders som Ulla tycker att det är viktigt att skapa ett trivsamt och ombonat hem för sig själva och familjen så är Andersberg mest deras bas i tillvaron, men det är bara ett hem av många.

– Vi reser jättemycket och har "hem" i Indien, Nepal, Afrika, Turkiet, Kina och Borneo bland annat. Vi är borta ett par–tre månader om året och återvänder gärna till samma ställe många gånger.

Men hur skönt det än är att lämna den svenska vintern så är det inte tal om några rena semesterresor. Ledigheten kombineras med välgörenhet. Under den del av året som Anders och Ulla är hemma i Sverige ordnar de loppisar med jämna mellanrum. Pengarna de får in går oavkortat till att hjälpa behövande i länderna de besöker.

– Vi gör snälla saker för pengarna, säger Anders. I Indien till exempel, har vi haft hjälp av politiskt aktiva personer. Där har vi kunnat köpa datorer och bänkar till skolor. I Nepal stöttar vi ett barnhem som tar hand om upphittade och ofta sexuellt utnyttjade barn. Senast fyllde vi en taxi med mat, vi hade till och med stora rissäckar på taket, och levererade till barnhemmet. Det räckte för en hel månad. Dit kommer vi att återvända i år.

– Visst kostar det tid och lite pengar här hemma för oss, men när man får ta emot kramarna och värmen på platserna vi besöker - ja, då är det löneutbetalning, säger Ulla.

Överallt i huset finns minnen från alla otaliga resor. I köket står en byrå med indiska gudar, kinesiska yin och yang-kulor som ska rullas i handen och motverka stress, en vattenpipa - inhandlad i Mjölby för all del - men tekniken är utlärd av en vän från Turkiet. Listan på föremål från världens alla hörn kan göras lång. På en annan vägg står en skänk från Ullas farföräldrar. Ovanpå ligger snäckor från Oman, en liten borg i miniatyr från samma land, en vinkaraff från Nordafrika och därtill ursvenska gullvivor från trädgården. En fin blandning som får världen att kännas trivsamt liten.

Tv-rummet är förstås en del i allt det internationella. En skön soffa som Ulla hittade på Blocket – enda kravet var att två personer ska kunna lägga upp fötterna och sova gott – så långt känns det väldigt svenskt alltså, men i övrigt är rummet inspirerat av Indien. Väggarna är gröna, som palmerna i Kerala, med ränder på tvären i rött, gult och orange som minner om den brända jorden i Indien. På en byrå intill soffan står sex olika gudar i guldfärg som Anders och Ulla fått i gåva av personer de träffat och hjälpt under sina resor.

Från den indiska värmen kliver vi rakt ut i den svenska våren. Körsbärsträden står i blom, tuppen i hönsgården ger hals, och en humla surrar bland tulpanerna.

– Det finns ingenting som slår den svenska sommaren, den är helt outstanding, säger Anders och lyfter upp en veckogammal kyckling.

På den vackra kuperade tomten finns inte mindre än åtta röda uthus med vita knutar totalt. Flaggan vajar mot blå himmel. Mycket mer svenskt kan det inte bli – på utsidan. Inomhus ryms hela världen. För det är som Anders säger:

"Det som fyller våra hjärtan ska också fylla vårt hus!"

Här bor:

Anders och Ulla Bergsten. Barnen Linnea och Emanuel har flyttat ut.

Anders är fotograf och Ulla arbetar som boendestödjare för ensamkommande flyktingbarn.

Huset är byggt i början av 1800-talet. På tomten finns åtta uthus, bland annat ett där hönorna bor och ett där Anders har fotostudio.

Ulla och Anders tipsar: Färg! Det mår man bra av. Inred med sådant du är intresserad av och sådant som fyller ditt hjärta. Gillar du fotboll till exempel så låt det synas på väggarna. Tänk på att du inte behöver följa trenderna. Det är roligt att gå på loppisar och second hand-butiker. Se potentialen i föremålen du hittar!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!