Två personer har hittats i isvak

Räddningstjänsten har plockat upp två personer ur vaken. Personerna visade inget tecken på liv och de fördes i ambulans till sjukhus.

Foto: Jeppe Gustavsson

Borensberg2018-01-27 12:03

Larmet om befarad drunkning kom till SOS vid 11.51 på lördagen. Platsen för händelsen var sjön Stråken väster om markstridsskolan i Kvarn. Olycksplatsen lång nära Bastön. Inringare anmälde att två personer låg cirka 25 meter från land. Platsen ligger väldigt otillgängligt och räddningstjänsten fick byta till terränggående fordon för att komma fram. Räddningstjänster från Linköping, Motala och Borensberg är på plats. Motala har också lånat en svävare från svenska sjöräddningssällskapet. Även polis finns på plats.

Enligt vittnen ser det ut som att åtminstone en av personerna varit ute och åkt långfärdsskridskor.

– Räddningstjänsten har begärt in dykare eftersom det kan bli så att polisen vill påbörja ett eventuellt eftersök. Men det handlar inte om livräddande uppgifter, säger Ulf Kroon, inre befäl vid Räddningstjänsten Östra Götaland.

Strax före klockan 14 var, enligt uppgift ett dykarteam från räddningsstationen i Kallerstad, Linköping, på plats för att vid behov kunna hjälpa polisen.

Men dykarteamet kunde efter en tid lämna platsen.

– De behövde aldrig gå i vattnet. Polisen hade ingen anledning att tro att det var fler i sällskapet än de två personer som är funna, säger Ulf Kroon.

Texten kommer att uppdateras.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om