Idén om Göta hotell föddes på Legoland

Green Venue Hotels vd Christina Landoff känner sig både glad och förväntansfull inför övertagandet av Göta hotell.

Christina Landoff blir ny arrendator av Göta hotell.

Christina Landoff blir ny arrendator av Göta hotell.

Foto: Gunilla Rech

Borensberg2016-04-22 18:00

Landoff berättar att hennes son i samband med en resa till Legoland i fjol utbrast: "Men är inte det där vårt hotell?". (Göta hotell står som en miniatyr på anläggningen, reds anm).

– Nej, vårt hotell är gult, svarade hon då och syftade på Skänninge stadshotell.

Men sonens ord sådde ett frö. När hon kom hem från semestern började hon söka information om Göta hotell, trots att dåvarande arrendatorer ännu var kvar.

– Jag tänkte att hotellet skulle vara tipp topp till vårt koncept. Jag älskar gamla hus, mötesplatser och brinner för natur och kultur, säger hon.

När hon så nåddes av informationen om att krögarna Eklund lämnar Borensberg tog hon kontakt med Göta kanalbolag.

– Jag tänkte, nu eller aldrig.

Påbörjat rekryteringen

Innan hon tog över Skänninge stadshotell i april 2014 jobbade hon som vd för Motala Folkets hus och park. Idag driver Green Venue Hotels även restaurangerna på Mantorptravet och inom kort kan Christina Landoff påbörja arbetet på Göta hotell. Rekryteringen av personal har tagit fart. Hon räknar med att heltidsanställa en kökschef och en hovmästare, därtill ytterligare personal under säsong.

Att hitta rätt kökschef till anläggningen, som har god kunskap om närproducerad mat, är viktigt, poängterar hon. Förutom intervjuer kommer sökande även att få provlaga rätter.

– Det finns en person som jag hoppas lite extra på som kommer från länet, avslöjar Landoff.

White Guide

Under 14 år drevs krogen av Fredrik och Karin Eklund tillsammans med Ann-Catrin Måbäck. Under den tiden klassades restaurangen flera gånger som länets bästa i den rikstäckande krogguiden White Guide.

Hur tänker du kring det?

– Det är alltid svårt att ta över en bra verksamhet och det känns lite läskigt eftersom de har så fantastik renommé, men det är viktigt att vi kan hålla samma klass.

Inom kort hoppas den nya arrendatorn komma igång med renoveringar av hotellrummen på andra våningen. I dagsläget saknas dusch och toalett i vissa rum.

Ute i trädgården hoppas hon på att kunna anlägga en örtagård.

– Det ska bli kul att dra igång. Nu vill jag bara han nyckeln, säger Christina Landoff med ett skratt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om