Döda fiskar dumpade i strömmen

En upptäckt av den mer otrevliga sorten gjordes av en medlem i Borensbergs Båtklubb under torsdagskvällen. Vid en av klubbens båtplatser hade någon tippat ut en större mängd död fisk i vattnet.

Den eller de som dumpad fisken har visat på bristande ansvar, anser båtklubbens ordförande Ulf Levin.

Den eller de som dumpad fisken har visat på bristande ansvar, anser båtklubbens ordförande Ulf Levin.

Foto: Anders Törnström

Borensberg2016-04-01 18:35

– Otrevligt och väldigt oansvarigt. Det har gjorts en polisanmälan om miljöbrott, säger klubbens ordföranden Ulf Levin.

Det var en medlem i Borensbergs Båtklubb som gjorde det bisarra fyndet när denne skulle sjösätta sin båt för säsongen.

Signalkräftor

Ulf reagerar även på att några av de påträffade fiskarna är arter som inte ens finns i Motala Ström.

– Lax och sik. Kan de vara fångade i Vättern måntro? funderar han.– Mig veterligen så finns det i alla fall ingen i Borensberg som säljer sådan här fisk.

Några av laxarna bör ha varit av den lite större storleken vilket de 15-20 centimeter långa skallarna vittnar om.

Bland de döda fiskarna finns också en del lake och ett antal signalkräftor.

– Jag vet inte vad det här handlar om, men trevligt är det definitivt inte.

Förundersökningsledare Peter Ström hos polisen i Motala är inte helt säker på hur man ska rubricera det inträffade och har därför skickat ärendet vidare för bedömning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om