Motala kallar sig inte bara Östergötlands sjöstad. Nu vill man bli en mittpunkt för cykelturism och hoppas att ett nystartat projekt om en cykelled runt hela Vättern kan bli en del i det.
Det blev LSW som vann matchen borta mot Gottfridsberg i division 4 Östergötland västra herr i fotboll på fredagen. 0-4 (0-2) slutade matchen.
Under fredagskvällen larmades räddningstjänsten till en bilbrand mellan Fågelsta och Fivelstad. Väl på plats kunde man konstatera att fordonet var övertänt.
Jag kan inte förstå hur folk fortfarande uppskattar Förintelsen, eller har folk bara helt förvrängt den verkliga historien. Väljer de att inte se de onda som hände?
Trafiken i riktning mot Fivelstad på väg 987 mellan Stubbetorp och Fivelstad påverkas av ett brinnande fordon, enligt Trafikverket.
Tidig toppmatch i Kungälv, på konstgräs på lördagen mot Kongahälla. Det ställer högre krav på Motala AIF i division 2.
Skogsborgs vandrarhem i Motala är till salu.Prislappen: 17 miljoner kronor.Mäklarfirman hoppas på en ny ägare till sommaren.– Det finns intresse, säger fastighetsförmedlaren.
Arbetet med den nya elektriska bussdepån på Drakvägen har nu nått halvvägs och det firades med en traditionsenlig taklagsfest.
Nu är det bekräftat. IFK Motala får hem Oskar Nilsson från Tranås Bois. Det är sex år sedan senast som Nilsson spelade i IFK Motala.
En ny båtsäsong är här, och med det även den traditionella utdockningen i Göta kanals torrdocka.
Målvaktsprofilen Dennis Gustafsson återkommer till moderklubben IFK Motala. Nu som assisterande tränare i division 1-laget.
Fastigheten på Hässleåsvägen 8 i Motala har fått en ny ägare.
Tänk dig att du går i 8:an på högstadiet och troligtvis kommer bli Sveriges yngsta fallskärmshoppare snart. Det är vad som hänt 15-åriga Neo Davidsson från Mjölby, som nu går en fallskärmskurs på Skärstad flygfält utanför Motala.
Räddningstjänst larmades om en brand i ett flerfamiljshus i Råssnäs i Motala på torsdagskvällen. Det hela visade sig dock vara odramatiskt.
Borensberg B förlorade mot Väderstad i division 6 Östergötland västra herr i fotboll på Väderstad IP. 5-1 (3-0) slutade matchen på torsdagen.
Charlie Ulrik Robert Wall, 55, och Karin Marlene Broberg, 56, är nya ägare till fastigheten på Rådmansgatan 31 i Motala.
Våren är här och färgsprakande blommor tittar upp i rabatten. Men bakom många av de växter vi planterar döljer sig en obehaglig sanning – bekämpningsmedel som skadar både natur och hälsa.
Ett flertal tall- och granplantor har stulits från Medevi-trakten i Motala. Två företag ska ha drabbats och en anmälan om stöld har upprättats.
Det har gått ett drygt år sedan hon slog upp dörrarna till sin butik i Motala. På lördag är det dags för ytterligare en dörr, till en helt ny butik Vadstena.– Det går ju så himla bra så nu fortsätter jag, säger Cecilia Hedström.
Den gamla rostiga cykeln i häcken drar nyfikna ögon till sig. Vad gör den där? Hur har den kommit dit? Vad är historien bakom? Vi har svaren på frågorna som många undrat över genom åren.
En person har förts till sjukhus efter att en lastbil och en bil under torsdagseftermiddagen kolliderat i en korsning i Fornåsa.
Trafiken i båda riktningarna på väg 1006 mellan Boberg och Fornåsa påverkas av en olycka med en lastbil, enligt Trafikverket.
Daniel Per Ragnehed, 41 år, har tagit över fastigheten på Stråken 15 i Motala Landsbygd från Sigrid Maria Hell Ragnehed och Per-Olof Kenneth Ragnehed.
Strax efter klockan 12 på torsdagen inkom ett larm om en trafikolycka i Borensberg, i korsningen Skolgatan/Husbyvägen.
Trafiken i båda riktningarna på väg 1078 mellan Västanå och Cirkulationsplats Borensberg är påverkad av en olycka med flera fordon.
Nummer 33 på tröjan. Men det blir fler säsonger i IFK Motala för Patrik Spångberg, 54 år. Nu blickar han mot en 34:e säsong i höst.
Elisabeth Therése Parner, 43 år, boende på Lillskogsvägen i Motala har tagit över fastigheten på adressen Djurkälla 153 i Motala från Hans Lennart Berglund.
Sportsnack avsnitt 145, MVT:s sportpodd med programledaren Jens Bollius, gästas av Khaled Qasem, Motala AIF:s målfarliga anfallare.
Riksväg 50 strax norr om Motala stängdes delvis av på torsdagsmorgonen efter ett utsläpp av kylarvätska.
Olja på vägen påverkar trafiken på väg 50 mellan Torvsätter och Fallet i riktning mot Askersund, uppger Trafikverket.
Nu är det klart att Anna-Britta Johansson, 81 år, från Ekerö är ny ägare till huset på adressen Kastanjevägen 25 i Vadstena.
Vadstena får ett toppresultat i lärarbehörighet. Även Motala ligger relativt bra till, men har samtidigt en stor intern variation.
Med ett stort fokus rör sig hundföraren Åsa och den treårige jaktlabradoren Alvar mellan föremål på brandstationen i Vadstena. Någonstans ligger narkotika undangömd och Alvars uppdrag är att hitta den.
Bank-id drabbades av en kraftig överbelastningsattack under onsdagskvällen. Attacken, som skapade svåra driftstörningar under flera timmar, åtgärdades strax innan midnatt.
Nu är det klart vem som köpt huset på Killingövägen 5 i Motala av Svea Kristina och Bertil Emanuel Larsson.
Motalabon kuggade på uppkörningen och köpte ett falskt körkort i stället. Bluffen avslöjades – och nu har han fått sin dom.
Trött på snöslask och mörker i februari? Vi med. Så vi packade barnen, hunden, bilen och körde till Italien för en vår på Sicilien. Hur vi gjorde? Jag ska berätta.
Försäljningen av fastigheten på adressen Bona 307 i Motala är nu klar.
Renoveringen är klar och personal på plats. Nu öppnar restaurang Västgyllen på Lasarettet i Motala i ny regi.– För oss är det viktigt att det här är allas restaurang, säger Lars Attervåg, platschef.
Under torsdagen väntas det bli stökigt i trafiken på Östermalmsgatan med anledning av ett planerat arbete.
Fastigheten på Kärsby Gård 12 i Motala har fått nya ägare.
Tre personer, varav två poliser, fördes till sjukhus efter en trafikolycka i Linköping under onsdagseftermiddagen.Polisen uppger att olyckan inträffade i samband med en trafikkontroll.
Förre IFK Motala-spelaren Oskar Nilsson tackar för sig i Tranås Bois. Ni kan han snart vara presenterad av IFK Motala.
Försäljningen av fastigheten på Frasergatan 6 i Motala är nu klar.
Paulina Georgina Illona Klarin och Dennis Stefan Leif-Göran Modig, båda 33 år, har äger nu två fastigheter i Landsbygd efter ett köp från Mariann och Tom Christer Åström.
Adolfssons Bygg & Kakel AB har angett följande som verksamhetsbeskrivning: "Föremålet för verksamheten skall vara byggverksamhet."
800 000 kronor fick Maud Louise Eriksson, 55, och Bengt Assar Mattias Eriksson, 58, boende på Medevivägen i Motala ge för huset på Godegård 65 i Motala.
Filmen om Vätternrundan har nu fått sitt premiärdatum. "Ute och cyklar" släpps ett par veckor före att det 60:e loppet genomförs runt sjön.
Det finns saker från speedwaybanan som jag aldrig glömmer. Omkörningar och jubel förstås, men också galenskap. Saker som skapar intresse.
Fastigheten på adressen Skänningegatan 15 i Vadstena har fått nya ägare.
Nu är det klart vem som köpt huset på adressen Östermalmsgatan 83 i Motala av Leif Veine Åke Timm.
Miljontals svenskar sparar stora pengar när de rundar systemet och kan se på sport, film och serier på tv utan att betala fullpris.Men vet de att sändningarna de ser på är stulna – och att pengarna de betalar går till kriminella?– Det gör ingen skillnad om jag slutar. Alla andra ser ju i alla fall, säger en pappa i Norrköping.
När verkligheten sätter käppar i kommunens drömhjul är det dags att ta ett omtag även kring prestigeprojektet Campus Motala.
En lastbilsförare blev under måndagskvällen utsatt för skadegörelse när några barn, från en bro över riksväg 50 i Motala, ska ha kastat ner något föremål på fordonet.
Hedda Högqvist, 9 år och Kornelia Hidenfalk, 11 år, var på väg till scoutlokalen under torsdagskvällen förra veckan när de upptäckte rök från dungen intill Björkelunds förskola.
Glasstillverkaren, politikern och store LHC-profilen Håkan Johansson har gått bort. Efter en 20-årig kamp mot cancer somnade han in på långfredagen.– Att få leva med Håkan var som att leva i solsken, säger hans hustru Karolina.
Det var när Elin Olsson kom hem till villan i Motala som hon gjorde den ovanliga upptäckten – intill parkeringen låg en 15 centimeter lång levande guldfisk.
Vid 16.15-tiden inkom ett larm om en trafikolycka på Glimmervägen i Motala, precis utanför Motalas räddningsstation.
Glasbitar i bassängen efter skadegörelse mot Vadstena simhall påverkar verksamheten under åtminstone tisdag och onsdag, enligt Leif Samuelsson, fastighetsförvaltare på Vadstena kommun.
Två veckor kvar till ligapremiär. Förväntningarna på Piraterna spelades ned på tisdagens upptakt i Stockholm. Motalalaget tippas sist av lagledarna.
Skvallerspalten landar igen. Med framgångar på SM-nivå för Västers ungdomar. Plus långåkarens löfte om Vätternrundan och landslagsboxarens besök. Se också heta listan.
Konsumentverket har inlett granskningar mot kända influerare efter att ha upptäckt mängder med otydligt märkt reklam på sociala medier. Bland de som granskas återfinns bland annat Bianca Ingrosso, Therese Lindgren och Vadstenasonen Joakim Lundell, som har kanalen "Jocke och Jonna".
SMHI har gått ut med sin första tiodygnsprognos inför valborgsmässoafton. Med nio dagar kvar ser det ut som att vi kommer att fira valborg med molnighet och ljummet väder.
Hon är rektorn som omfamnade digitaliseringen och gick utbildning i AI innan ChatGPT lanserades. Hon brinner för allas lika värde och har tagit många debatter, trots risk för hot och hat. Nu går Anneli Dahlqvist i pension, men slutar inte engagera sig.
Det var ett tronskifte jag under vintern sett komma i damfotbollen. Jag tror också att det kommer att hålla i sig, Borensbergs IF är bättre.
Bortalaget Zeros gjorde en bra första halvlek mot Kisa på måndagen, och hade ledningen med 3-0.
Det har startat lite hackigt direkt för seriefavoriten LSW IF i division 4. Med nöd och näppe klarade sig Motalalaget undan förlust mot Studenterna.
Det svängde i matchen i division 6 Östergötland västra herr i fotboll mellan Strålsnäs och Fågelsta på Ingemarsvallen.
"Kommunerna i Östergötland har ett tydligt ansvar i frågan: vänta inte in framtiden utan börja bygga den redan nu" skriver debattskribenten.
Borensberg låg under med 3-2 mot Sturefors efter första halvlek på bortaplan i division 4 Östergötland västra herr i fotboll.
Tronskiftet är här. Nu är exallsvenska Borensbergs IF återigen bäst i Motala kommun i damfotboll. Borens IK:s fall fortsätter.
För tre år sedan, när Lovisa Creutz var 27 år, hände något i hennes kropp.– Jag hade inte tidigare trott på det där med den biologiska klockan. Men då sa det bara pang och hela min kropp längtade efter barn, berättar hon och knäpper med fingrarna för att beskriva känslan.
2-0 (1-0) vann Borensberg med på hemmaplan mot Boren i division 4 Östergötland västra dam i fotboll.
Ha svårt att hålla fokus kallades förr för att ha myror i brallan. Nu vet vi bättre. RF-Sisus sakkunniga Maja Johansson och kurator Sandra Kindström ger tips på vad idrotten kan göra för att underlätta för barn med en Neuropsykiatrisk funktionsnedsättning, NPF.
Vadstena hade greppet från start i matchen i division 4 Östergötland västra dam i fotboll mot Västra Harg på måndagen.
Studenterna hade greppet om matchen, och ledde med 2-0 efter första halvlek borta mot LSW i division 4 Östergötland västra herr i fotboll.
Bortalaget Fornåsa hade greppet i halvtid och ledde med 1-0 i matchen i division 4 Östergötland västra dam i fotboll mot Mjölby AI B.
Fornåsa förlorade mötet med Mantorp borta med 1-5 (0-2) i första matchen i division 6 Östergötland västra herr i fotboll på måndagen.
En Motalakvinna i 20-årsåldern döms för så kallad falsk urkund efter att ha skickat in ett oäkta körkort till Transportstyrelsen.
IFK Motala ledde med 2-1 efter första halvlek i matchen i division 4 Östergötland västra herr i fotboll mot Linköping borta på Anders Ljungstedts gymnasium.
Regn i påsk gav mer halka än rök. Men efter hand fick förarna upp farten när Svenska cupen i bilcross hade premiär på Dunteberget.
En Motalakvinna i 20-årsåldern åtalas nu för penningtvättsbrott. Hon misstänks ha tagit emot pengar på sitt bankkonto, som i sin tur ska varit relaterade till ett bedrägeribrott mot en äldre dam.
I Vadstena uppmärksammas den statliga institutionsvården av personer med funktionsnedsättning i en utställning.– Här finns både det riktigt tunga och mörka och de som har ljusare minnen, säger Linn Carlehed, pedagog och guide på Sancta Birgitta Klostermuseum.
Sju mål blev det när Motala AIF:s division 2-lag vann i påsk. Se alla målen här intill.
Johan "Smögen" Edvall kämpar på för nya äventyr och rekord. 23 augusti i sommar ska Motalakillen kunna ses i skyn över Stockholm.
Det har gått ett år men ännu är det tomt i gamla banken. Att hyra ut en stor lokal med bankvalv är inte så enkelt.
Två män som brukar åka motorcykel ihop planerade att köra runt Vättern. När de stötte på en varningsskylt om militärt område på en grusväg mot Borensberg, utgick de ifrån att de fick åka där.
Ett par veckor gamla är det full fart på lammen på Henstorps gård, Skeppsås. Nu satsar Karin Ljungars Lundqvist tillsammans med familjen på en helt nyöppnad gårdsbutik också.
Plattan i mattan, sade Motala AIF:s tränare inför match. Sedan såg Jesper Beurling själv till att bromsa. "Vi gav fel info", erkände han.
Sofia Lindberg, 33, lämnade chefsrollen för att få mer tid med sin son. Nu har hon och kompisen lanserat appen Loppinell, med fokus på att få fler att shoppa hållbart. Över bara en helg ökade de med över 10 000 användare.– Responsen har varit överväldigande, säger hon.
På gymmet Avanti Sports Club i Borensberg har ett gymgäng startats av Joakim Andersson, 37, och Janne Andersson, 71.– De yngre vill hänga med oss äldre, säger Kaj Gustafsson, 80 år.
Galet målkalas som förra säsongen. Men den här säsongen vinner Motala AIF. Påskmatchen mot FBK Karlstad vanns med 4-3 (3-3) på Idrottsparken.
Motala vann en målmässigt jämn match hemma mot FBK Karlstad i division 2 norra Götaland herr i fotboll på söndagen. 4-3 (3-3) slutade matchen.
Lös våra kluriga kryss och spel.
Sök bland husförsäljningar