Det var elever från andra årets musiklinje på Vadstena Folkhögskola som stod för den mycket snygga och proffsiga föreställningen. Berättelsen om Ronja lockade fram såväl skratt som spänning hos den unga publiken och extra kusligt blev det kanske när ljuset gick ner på skymningsnivå och de svartklädda vildvittrorna kraxande äntrade scenen.
– Lite läskigt, de ser ut som spöken, tyckte Lisa som satt på den främre bänkraden.
Alice Störholt, som gestaltar Ronja Rövardotter, berättar att föreställningen är en kommunal kultursatsning och att man under kort tid fått jobba hårt med förberedelserna.
– Så sent som för en månad sen satt vi och spånade om vad vi skulle göra. Så kom iden med Ronja Rövardotter upp. Vi har jobbat väldigt hårt och intensivt sedan dess, både med manus, musik, ljus och rekvisita.
Eleverna från musiklinjen hade sitt genrep i måndags, därefter att har man kört två-tre 35-minutersföreställningar per dag. Varje framträdande har sedan avslutats med att barnen bjudits med in bakom scenen för en fruktstund och där fått bekanta sig med skådespelarna.
Och där tycktes det till om föreställning på följande vis:
– Jättebra. Kul och spännande. Och rumpnissarna var roligast. Det var Emma och Sixten överrens om.