Datumet är den 18 juli, en lördag. Det ska bli en trallvänlig, lördagsmysig sommarkväll för alla åldrar, med servering av mat och dryck.
Det är första gången som Mattias Oscarsson arrangerar en konsert, med allt vad det innebär.
– Det är ett riskprojekt i och med att det är mycket som ska klaffa, scenbygge, ljud, ljus, säger Mattias Oscarsson.
– Det här är något jag vill ge till Vadstena, stan ska blomstra och jag är glad för att det ordnade sig med just det datumet och borggården. Det blev klart för bara någon vecka sedan. Förutom Diggiloo i slutet juni är det ju ganska tunnsått med populärmusikarrangemang i Vadstena den här sommaren, så det fanns en lucka som behövde fyllas.
Mattias Oscarsson är debutant som konsertarrangör men har ändå varit med i kulisserna i branschen.
– Jag sydde kläder åt 40 olika dansband och åt bland andra Markoolio, berättar han, och det hela började med att han hade kontakt med Melodifestivalsgeneralen Christer Björkman.
Annars är Mattias Oscarsson känd som butiksägare. Han äger före detta Oscars som låg i Cityhuset i Motala, som sedermera flyttade och blev Bond. Nu har Motalabutiken flyttat tillbaka till Cityhuset. Ännu en butik finns i Vadstena, dit familjen Oscarsson flyttade för två år sedan.
– Vi var lockade av Vadstena. Och jag vill att stan ska leva upp. Om konserten den 18 juli blir så lyckad som jag tror så siktar jag på två konserter nästa sommar!