Ny utställning på Motala konsthall

Konstutställningen "Min identitet – hon, han, hen, eller hin?" innefattar fyra konstnärers verk som behandlar just begreppet identitet. Det som kommer att visas är skulpturer, fotografier, målerier och ljudkonst.

Konst. Julius Nord och Sofia Lycke står bakom utställningen.

Konst. Julius Nord och Sofia Lycke står bakom utställningen.

Foto: Anders Törnström

Motala2017-03-01 07:30

Konstverken kommer att finnas för allmän beskådan under perioden 1 mars till 8 april. I grund och botten ska detta vara en normkritisk samlingsutställning med syftet att försöka bryta könsstrukturer och upplysa kring självklarheten att alla människor bara ska få vara sig själva.

– Just identiteter är själva kärnan av utställningen. Vi vill försöka skifta fokus och bryta gamla strukturer, men även visa att det kan vara skadligt med normer. Samhällets inställning till dessa frågor behöver ändras, säger Sofia Lycke, projektledare.

Konstnärerna som finns representerade på utställningen heter Freja Lindberg, Danielle Pamp, Zafire Vrba och Maja Michaelsdotter Eriksson. De har bidragit med skulpturer, fotografier, målerier och ljudkonst.

– Nu har vi jobbat med detta i snart ett år. Och vi är mycket nöjda med slutresultatet. Jag tycker att vi har fått till det hela på ett bra sätt. Nu har vi fyra medier här som alla fungerar bra ihop, säger Sofia Lycke.

Själva vernissaget anordnas på onsdagen, 1 mars, mellan klockan 18-19. Där kommer Motala kommuns kulturchef Hannah Gruffman att närvara tillsammans med samtliga medverkande konstnärer. Även Motala pride finns på plats och Kulturskolan kommer att spela musik från klockan 17.45. Efter att premiärvisningen har varit följer en dryg månad av andra aktiviteter som har med just detta ämne att göra. Bland annat workshops, föreläsningar och biovisningar.

– Vi tycker att vi har fått till ett jättebra program. Det känns alltid lite spänt och nervöst så här på förhand. Vi får hoppas att det kommer mycket folk som är intresserade, säger Sofia Lycke.

Fotnot: Vernissagekorten som skulle skickas ut till de inbjudna gästerna kommer att bli något försenade, låter sig även projektledaren hälsa. De kommer istället att bli hemskickade någon gång under torsdagen, på grund av den mänskliga faktorn.
Utställningen

"Min identitet – hon, han, hen eller hin?" är en samlingsutställning av fyra konstnärer som med olika tekniker och ingångar behandlar begreppet identitet. Utställningens syfte är att lyfta, upplysa och visa något som borde vara självklart för alla – att få vara sig själv.

Källa: Motala konsthall

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!