Motalaartist i Jöbackmusikal

Musikalartisten Hanna Ulvan från Motala är i höst aktuell i Sverigepremiären av musikalen "Häxorna från Eastwick" med bland andra Peter Jöback på Cirkus i Stockholm.

I ensemblen ingår i övrigt namn som Peter Jöback, Kayo Söderberg, Vanna Rosenberg och Sussie Eriksson.

I ensemblen ingår i övrigt namn som Peter Jöback, Kayo Söderberg, Vanna Rosenberg och Sussie Eriksson.

Foto: Karin Törnblom

Motala2019-03-18 11:30

Det går inte att ta miste på hennes glädje över att ha fått en roll i uppsättningen.

– Det känns helt fantastiskt! Jag känner mig jättelyckligt lottad och tacksam.

Hanna Ulvan beskriver sin rollkaraktär i musikalen så här:

– Jag ska spela Jennifer, det är den yngre tjejen som är dotter till stadens överhuvud. Jennifer blir kär i sonen till en av häxorna och de blir det unga kärleksparet som man får följa.

Repetitionerna inleds i slutet på juli och premiären är den 19 september berättar Ulvan.

Varför sökte hon då den här rollen?

– I Sverige är ju branschen liten, så man söker ju alla jobb som finns helt enkelt. Jag visste att den här musikalen skulle sättas upp, jag visste att det fanns en roll som kunde passa mig och jag gjorde allt jag kunde för att få den. Och jag är så lycklig att allt gick vägen!

Hon har tidigare bland annat varit med i "Phantom of the opera". I den musikalen var Peter Jöback en av kollegorna och nu ska de alltså vara med i samma musikal igen.

– Det känns jätteroligt, han är ju en av de bästa vi har i Sverige.

Hanna Ulvan framhåller att det inte bara är "jättekul" att arbeta med honom utan med "alla i hela teamet".

Ulvan beskriver föreställningen som "en musikalkomedi" med "jättebra musik".

– Den har aldrig satts upp i Sverige, det är lite spännande att se hur den tas emot. Den har starka kvinnliga roller, vilket är på tiden!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!