Kulturpristagare prisas för sitt – bröd

Bröd är det material som Louise Johansson Waite arbetar i, och det spelar ingen roll om det är snofsigt surdegsbröd eller vanlig formfranska. Allt bröd går bra, säger konstnären som fått Rolf Wirténs kulturpris 2022.

Louise Johansson Waite, med sonen Allan sex månader, tar emot årets kulturpris instiftat av förre landshövdingen Rolf Wirtén. Nuvarande landshövdingen Carl Fredrik Graf räckte över priset.

Louise Johansson Waite, med sonen Allan sex månader, tar emot årets kulturpris instiftat av förre landshövdingen Rolf Wirtén. Nuvarande landshövdingen Carl Fredrik Graf räckte över priset.

Foto: Annika Ekstedt

Linköping2022-05-04 21:40

Louise Johansson Waite, 34, är bördig från Skåne men bor i Norrköping. Hon sällar sig till den, får man väl säga, exklusiva skara som fått det här kulturpriset. 

Priset som delats ut sedan år 2000 instiftades av förre landshövdingen Rolf Wirtén – som också var gäst vid prisceremonin. Det är till för att stimulera och uppmuntra personer med östgötskt anknytning inom kultur, forskning, konst, musik och teater. I priset ingår, förutom äran, också 30 000 kronor.

Priskommitténs motivering till utmärkelsen är att Louise Johansson Waits har en tydlig vilja att experimentera på ett sätt som utmanar det gängse formatet och som skapar reflektion kring konst och samhällsfrågor.

Landshövdingen Carl Fredrik Graf kunde utan att överdriva säga att årets pristagare har valt ett lite annorlunda material till sitt skapande. 

Louise själv kunde avslöja att det var under studietiden, när plånboken var tunn som hon börjad titta på vad som fanns i hemmet som skulle gå att använda.

– Bröd är också ett av de äldsta skulpturala materialen vi har, sa hon och nämnde både skådebröd och pepparkakshus.

Ett av hennes projekt är en skulptur formad av 11 489 orostade skivor formbröd. Det engelska uttryckte är "folly," alltså lite av ett knasigt tilltag.

Hon gillar förstås att baka, inte bara för att äta utan också för att jobba i. 

Men även köpebröd går bra.

– Det finns inget dåligt bröd, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!