Jag funderar över om inte det är ilskan över att kommun nu driver verksamheten på Solbacken som alliansen nu klankar ner på hälsocentret. Jag funderar också över om alliansen hade haft samma synpunkter om verksamheten där hade bedrivits i privat regi.
Kostnaderna för verksamheten som går med en miljon kronor i underskott ondgör man sig över. Vidare vill man från alliansens sida peka på att verksamheten är ett störande inslag för de boende i sitt egna hem.
Visst måste man säkerställa kvaliten i den lagstadgade verksamheten. Och det är just det Solidariskt Motala beslutade när budgeten för Motala beslutades i november. Då ville inte alliansen vara med, när Solidariskt Motala föreslog en skattehöjning för att prioritera de områden som alliansen säger sig vilja prioritera. I stället ville man från alliansens sida skära ner i kostnader. Med andra ord ville man säkerställa kvaliteten med mindre pengar. Då blir inte enligt min mening, kvaliten bättre.
Alliansen pekar också på att meningen med hälsocentralen var att tillgodose personer med olika besvär att nyttja anläggningen. Man kan då fråga sig om den gruppen skulle vara mindre störande än vad den som finns där nu är. Sedan har jag en känsla av att det finns en del av dem i de grupper som redan nyttjar hälsohemmet.
Vad gäller kommunens kostnader så är jag inte orolig för utan att vi ska klara dem. Dessutom är jag helt säker på att de kommer att löna sig över tid eftersom träning enligt vetenskapen är en garanti för friskare liv och ger större möjligheter för individer att klara sig utan vårdapparatens insatser.
Dessutom är den sociala kontakten genom samvaron nog så viktig för välbefinnandet för oss alla.
Nej, det är inte annat än att alliansen vill misstänkliggöra all verksamhet som drivs inom vård och omsorg, inte sköts på ett effektivt sätt om det offentliga ska driva dem.
Jag vill också i detta nu passa på att erinra om att de jobbskatteavdrag som den borgerliga regeringen genomförde och applåderades av alliansen även i Motala ryckt undan över 100 miljarder kronor i offentliga inkomster. Pengar som kunde användas till det som alliansen här säger sig värna om.