En blomstrande rosenträdgård – en oas bakom apoteket

Vi vill gärna framföra förslaget att forma en prunkande rosenträdgård bakom apoteket - för ro och stillsam kontemplation, skriver insändarskribenterna.

Vi vill gärna framföra förslaget att forma en prunkande rosenträdgård bakom apoteket - för ro och stillsam kontemplation, skriver insändarskribenterna.

Foto: Alla Sheptiienko/Mostphotos

Insändare2023-02-13 11:21
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Nu är nya Rådhustorget på plats. Det blev fint.

I arkitekttävlingen om att omdana Rådhustorget ingick även uppgiften att komma med förslag till att väcka liv i trädgården bakom Apoteket.

Vi vill gärna framföra förslaget att forma en prunkande rosenträdgård bakom apoteket - för ro och stillsam kontemplation. I trädgården finns redan ett lusthus och ett fint päronträd som kunde kompletteras med sköna bänkar i rosenbersåer, en solcellsdriven springbrunn, en  dricksvattenfontän och kanske ett kafé. Idéer finns säkert även från arkitekttävlingen som kan berika det hela. Rosengården borde sedan skötas av någon av kommunens anställda med särskilt intresse och fallenhet för trädgårdskötsel.

Möjligheten finns även att skapa ett helt nytt promenadstråk för Vadstenabor och våra turister – från Rådhustorget, genom rosengården, genom sjökvarteret och fram till strandpromenaden för vidare promenad längs Vätterns strand. -

Går kommunen i gång med projekteringen snart nog, så hinner kommunens invånare och turister så småningom få njuta av en rofylld rosenträdgård.

Sören Niklasson, Ryno Berg, Torbjörn Ahlund,  Anders Agnemar, Per Olai, Christer Angantyr, Lars-Erik Andersson, Jonny Brorsson, Peter Nilsson, Fredrik Fagrell/ Medlemmar i Vadstena Fria röst