Handelsboden satsar pÄ framtidens odling utan jord

Handelsboden i SvĂ€rtinge möter efterfrĂ„gan pĂ„ lokalproducerat genom att Ă€ven utveckla odling av sallad och örter i vatten inomhus – utan jord.

Albin Wejros har hjÀlpt sin pappa Jonas Wejros att bygga om pÄ Handelsbodens övervÄning för att husera den hydroponiska odlingen.

Albin Wejros har hjÀlpt sin pappa Jonas Wejros att bygga om pÄ Handelsbodens övervÄning för att husera den hydroponiska odlingen.

Foto: Jonas Manell

Östergötland2022-12-29 19:00

Jonas Wejros och Elisabeth Wejros Ă€ger och driver Handelsboden, pĂ„ Tallbackens GĂ„rd i SvĂ€rtinge. För ett Ă„r sedan slog de upp dörrarna, efter ett helt Ă„r av renoveringar.  

Med Handelsboden vill de erbjuda sina kunder lokalproducerade rĂ„varor – men i visionen ingĂ„r ocksĂ„ hydroponisk odling. Det betyder att de vill utveckla odling utan jord, med enbart vatten och nĂ€ring. I projektet har Jonas Ă€ven hjĂ€lp av sin son Albin Wejros som ocksĂ„ har hjĂ€lpt till med renoveringarna av lokalen.

– Jag fick idĂ©n med hydroponiskt av en brittisk kund och tĂ€nkte att det skulle man kunna testa pĂ„ liten skala, sĂ€ger Jonas.

Jonas och Elisabeth Wejros driver Handelsboden  pÄ Tallbackens GÄrd i SvÀrtinge.
Jonas och Elisabeth Wejros driver Handelsboden pÄ Tallbackens GÄrd i SvÀrtinge.

Det finns olika metoder, eller hydroponiska system, att vĂ€lja bland. Familjen Wejros har valt att satsa pĂ„ en teknik som kallas NFT (Nutrient Film Technique). 

– Det gĂ„r ut pĂ„ att plantorna hĂ€nger i rören och rötterna kommer i kontakt med vattnet, som konstant strömmar och samlas upp i en extern tank dĂ€r vattnet rengörs, syresĂ€tts och fĂ„r tillsatt nĂ€ringslösning, förklarar Albin Wejros.

Vattnet ska helst vara i konstant rörelse och syresÀttas för att undvika att rötterna drunknar pÄ grund av att vattnet blir syrefattigt och angrips av bakterier.

Albin Wejros har hjÀlpt sin pappa Jonas Wejros att bygga om pÄ Handelsbodens övervÄning för att husera den hydroponiska odlingen.
Albin Wejros har hjÀlpt sin pappa Jonas Wejros att bygga om pÄ Handelsbodens övervÄning för att husera den hydroponiska odlingen.

Hydroponiska odlingar gÄr att automatisera och krÀver dÄ el och tekniska lösningar för att styra sensorer, vattenhantering, nÀringstillsÀttning och övervakning av pH-vÀrde med mera. Med odlingen inomhus blir Àven vÀxtbelysning viktig för vÀrme och ljus, men Àven fÀrgen (vÄglÀngden) pÄ ljuset spelar en roll i olika stadier.

– Eftersom det Ă€r vi som styr hela klimatet och det Ă€r ett slutet kretslopp, sĂ„ tar vi tillvara pĂ„ allt och spiller inte ut nĂ„gon gödning i naturen, sĂ€ger Albin Wejros.

– Vi kommer börja pĂ„ liten skala, med bladgrönt, sĂ„ som sallad och örter med kortare odlingstider. NĂ€r vi har lösningen pĂ„ plats blir det Ă€ven lĂ€ttare att skala upp, fortsĂ€tter Jonas.

I ett tidigt experiment anvĂ€ndes skumgummi som material för fröerna att gro i. ”Skumgummi fungerade inte sĂ„ bra. Vi har en del experimenterande att göra innan vi hittar det som fungerar bĂ€st för oss”, sĂ€ger Albin Wejros.
I ett tidigt experiment anvĂ€ndes skumgummi som material för fröerna att gro i. ”Skumgummi fungerade inte sĂ„ bra. Vi har en del experimenterande att göra innan vi hittar det som fungerar bĂ€st för oss”, sĂ€ger Albin Wejros.

Men i dagslÀget Àr odlingen ett projekt vid sidan av deras huvudsakliga sysselsÀttning, som Àr en mekanisk verkstad som de flyttade frÄn Norrköping till FinspÄng tidigare i Är. DÀr jobbar de med skÀrande bearbetning (frÀsning och svarvning i maskiner), konstruktion och prototyp-framstÀllningar samt pulverlackning.

– HĂ€r kommer vi Ă€ven att tillverka egna produkter som skall finnas i Handelsboden, allt frĂ„n smĂ„möbler till inredningsdetaljer, förklarar Jonas Wejros.

– Vi kommer Ă€ven kunna designa efter önskemĂ„l, fortsĂ€tter han.

LÀngst in i Handelsboden finns ocksÄ en loppis som följde med i köpet. Men den finns inte med i lÄngtidsplanerna.

– En vision vi har Ă€r att ersĂ€tta loppisen med en fiskodling och kan pĂ„ sĂ€tt tillverka vĂ„r egen nĂ€ring för odlingen, sĂ€ger Jonas. 

– Men visst vore det roligt att kunna erbjuda regnbĂ„ge i Handelsboden, fortsĂ€tter han.

Handelsboden, pÄ Tallbackens GÄrd, har gjort en större investering i solceller för att bli sjÀlvförsörjande pÄ el, bland annat pÄ grund av de hydroponiska lösningarna.
Handelsboden, pÄ Tallbackens GÄrd, har gjort en större investering i solceller för att bli sjÀlvförsörjande pÄ el, bland annat pÄ grund av de hydroponiska lösningarna.

Hur pĂ„verkas ni av lĂ„gkonjunkturen och de höga elpriserna? 

– SmĂ„skaliga producenter har haft det tufft under pandemin och nu Ă€ven lĂ„gkonjunkturen sĂ„ Ă€r det mĂ„nga som inte överlever, utan de lĂ€gger ner. Som tur Ă€r lever vi inte pĂ„ det hĂ€r, sĂ€ger Jonas Wejros. 

– Det Ă€r dock fortfarande en stark efterfrĂ„gan pĂ„ lokalt- och egenproducerat. Men vi ser en förĂ€ndring och kunderna hĂ„ller hĂ„rdare i slantarna. Det betyder att vi mĂ„ste anpassa oss och byta ut delar av vĂ„rt sortiment. En liten burk för 75 kronor fungerar inte lĂ€ngre – trots att det Ă€r lokalproducerat, fortsĂ€tter han.

Den lokal som familjen Wejros hittade pÄ Blocket har tidigare varit ett hönseri.
Den lokal som familjen Wejros hittade pÄ Blocket har tidigare varit ett hönseri.
Hydroponisk odling

Ordet kommer frÄn grekiskans hydro (vatten) och ponos (arbete). Att odla hydroponiskt innebÀr att odla i nÀringsberikat vatten, eller nÀringslösning, helt utan jord.

Fenomenet kan spÄras till 1600-talet, men först pÄ 1930-talet började amerikanska forskare se kommersiella möjligheter.

Fördelar Àr att man lÀttare kan odla Äret runt och fÄ snabbare tillvÀxt pÄ mindre yta. Det gÄr Ät mindre vatten och kan enklare automatiseras. En av nackdelarna Àr att odlingen blir mer resurskrÀvande.

Karta: FinspÄngsvÀgen 497
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!