– Det känns inte ett dugg farligt att bli äldre och fylla femtio år. Man blir lugnare med åren och är inte så mycket hetsporre som förut. Det finns så mycket kul i livet och jag känner mig pigg och harmonisk, säger Camilla Tegidius och tittar ut över den nybyggda poolen utanför fönstret till villan i Motala.
Poolen byggdes under förra sommaren. Den har ett skjutbart glastak och runt den finns ett trädäck med bord och solstolar. Hon har insett att man blir populär när man har pool och har blåst upp åtskilliga luftmadrasser till yngsta dottern och hennes kompisar.
– Att bygga den är det bästa beslutet jag tagit på många år. Det har varit ett häftigt projekt och kul att se när grävare och betongbilar har jobbat. Sen har sambon och jag skruvat massor med trallskruvar med skruvdragare. Poolen är min nya kärlek, säger Camilla och skrattar.
2017 lämnade Camilla ett chefsjobb på företaget Arbetslivresurs. Hon hade då jobbat som chef i olika företag som hanterat personalfrågor sen hon var trettio år och ville hitta nya vägar i livet.
– Jag var ledig ett halvår och tänkte på vad jag skulle göra. Jag har alltid älskat att skriva så under min ledighet passade jag på att starta en blogg. Jag satt ofta i mitt uterum med en kopp kaffe och skrev och hade det bra.
Bloggen handlar om jobb, karriär, vardagliga saker, familj, resor och roliga minnen från förr. I början skrev Camilla dagligen men nu blir det någon gång i veckan. Hon har som ambition att bloggen ska vara eftertänksam och den följs av ett hundratal personer.
När halvåret av funderande var över började Camilla jobba som HR-ansvarig på Naturbruksgymnasiet i Östergötland där de två skolorna Himmelstalunds- och Vreta utbildningscenter ingår.
– Jag har världens roligaste jobb. Mitt uppdrag är att coacha cheferna på Naturbruksgymnasiet och stötta dem till att göra ett bra jobb.
Camillas erfarenhet som chef men också som yrkesarbetande småbarnsförälder gör att hon vet vad det vill säga att hantera personalfrågor.
– Jag fick min första dotter när jag var tjugosex år. Sen blev det två till och på fyra år hade jag tre döttrar. Min yngsta dotter Janna var ett år när jag fick mitt första chefsjobb. Det var ett pussel, säger hon och skrattar.
Att Camilla lyckades kombinera yrkesrollen med föräldrarollen tror hon beror på att hon själv har haft bra chefer och insett att det är viktigt att föräldrarna delar på ansvaret för barnen.
– Jag är stolt över mina fyra tjejer. Det är gött att kunna luta sig tillbaka och se att det går bra för dem. Det känns skönt att släppt iväg tre stabila tjejer. Nu gäller det att ta vara på tiden med min åttaåring Vanessa och åka tefat i pulkabacken och sånt.
Camilla är sambo med Rickard Carlsson som hon känt sen skolåren på Norra skolan.
– Om du frågar honom hur vi träffades skulle han säga att jag såg henne när hon gick sexan och jag i fyran. Men vi tittade på äldre killar. Däremot visste jag vem han var eftersom min bästa kompis lillebror var kompis med Rickard. Sen möttes våra vägar igen 2004.
Sin femtioårsdag firar Camilla på några olika sätt. Helgen innan födelsedagen är det med familjen och släkten.
– När jag fyller åker jag själv på förmiddagen och får massage och ansiktsbehandling. Sen om någon kommer ihåg att jag fyller år och vill komma är jag hemma efter klockan tre. Då blir det öppet hus.
Som en avslutning på firandet åker Camilla tillsammans med Rickard och Vanessa en vecka till Hurghada i Egypten.
– Det ligger vid Röda havet och stället vi ska till är som hämtat ur ”Tusen och en natt”. Vanessa är galen i att bada och det finns tjugoen pooler, så det blir nog bra.