Köpare är Göte Henry Gustavsson, 67 år, från Stockholm och säljare är Lars Stefan och Madelene Elisabeth Carneteg. Köpet blev klart i november 2024 och priset blev 6 100 000 kronor. Huset har en boyta på 148 kvadratmeter. Till fastigheten hör även en annan byggnad som ligger på samma tomt. Den är byggd 1942 och är 50 kvadratmeter stor.
Knappt en kilometer därifrån såldes nyligen ett hus, på Korngatan 1. Där blev priset för det 93 kvadratmeter stora huset 3 495 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.