Solfjädern fick jobba hårt

Solfjäderstaden ska både vinna serien och vinna kvalet. Men få matcher är självklara.

MÅLSKYTTAR. Elise Henrichsen och Josefine Mattsson gjorde målen när Solfjäderstaden vann hemmapremiären i ettan.

MÅLSKYTTAR. Elise Henrichsen och Josefine Mattsson gjorde målen när Solfjäderstaden vann hemmapremiären i ettan.

Foto: Jens Bollius

INNEBANDY2017-10-16 22:11

Måndagskvällens hemmapremiär i damettan mot IBF Linköping U var spännande in till slutsignalen. Solfjädern vann till slut med 2–1 (2–0, 0–1, 0–0) inför 127 åskådare i Motala sporthall.

– En krigarinsats. Inget skönspel, men skönt att vinna, sade tränaren Jonas Roback.

Motalalaget har en tuff målsättning, men är förberett på att vara jagat under säsongen. IBF Linköping kom med den del A-lagsspelare från allsvenskan och det var en jämn match.

Alva Dahl, målvakten, var bra i Fjädern. Målen gjordes av Elise Henrichsen och Josefine Mattsson, medan bortalagets mål gjordes av Petra Bilos.

– Vi jobbar för varandra. När någon missar räddar någon annan i stället, säger Mattsson.

– En kämparinsats, vi bara kör, tycker Elise Henrichsen.

Solfjäderstaden spelar nästa gång hemma mot Åtvidaberg 29 oktober.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!