Efter ett juluppehåll på åtta veckor kickade Solfjäderstaden upp sitt tävlingsspel 2018 med att besegra Åtvidaberg med 11–2 (3–0, 4–1, 4–1) på bortaplan.
– Skönt att spela igen. Vi gör en bra match, även om vi inte hade skärpan på plats. Åtvid hade en bra målvakt och stod upp bra för varandra i att täcka skott. Annars kunde vi ha gjort 20 mål, säger Solfjäderstadens tränare Jonas Roback.
Solfjäderstaden toppar tabellen, med en uppåtgående form. I poängligan toppar Elise Henrichsen med 16 mål och 21 assist, men i den här matchen var det storasyster Jonna Henrichsen som ägde banan, med fem mål gjorda.
– Hon stod på rätt ställe, med glödhet klubba, säger Jonas Roback.
Övriga mål gjordes av Adelia Pennisi, Josefine Mattsson, Elise Henrichsen, Lina Finnevidsson, Ebba Stolt och Moa Johansson.
Solfjädern har nu hemmamatcher mot Boxholm 11 februari och Linköpings universitet 16 februari. Då kan serien avgöras. Eller det kan ges en fingervisning om vilket lag som går vidare. Vinnaren i ettan möter tvåan i Smålandsserien i ett första kval. Sedan väntar ett kval till för att nå allsvenskan.
Solfjädern har fått två nya spelare, då Bergs Hanna Bergstrand och Hanna Trygg båda spelar på dubbellicens.
Målet är utan tvekan att gå hela vägen upp till förbundsseriespel.
I östgötaettan föll Borensberg i lördags mot Liu med 1–9 efter mål av Anna Samuelsson Selin. Men på söndagen vann BIBC mot Linköpings IBS med 10–7 (6–2, 4–3, 0–2). En revansch för BIBC, det.
– Vi var dåliga i går, men i dag gör vi en riktigt, riktigt bra match med rätt inställning, säger tränaren Kristoffer Svensson.
BIBC-målen: Sara Thorn (Bergstjej som gjort comeback) 6, Johanna Sjösvärd 2, Ellen Fast 1, Maja Eklund 1.