Prognos till kl

Sport

Publicerad 5 februari 2010 Uppdaterad 6 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Hjärnsläpp kostade segern

En fullständigt onödig fem minuters utvisning kostade HC Wettern segern. Nu fick de nöja sig med 4-4 (1-1, 1-1, 2-2) när de gästades av Gislaved.

Relaterat

Vissa gånger kan utvisningar vara acceptabla. Den som HC Wettern åkte på i den tredje perioden mot Gislaved var inte av den sorten. Här handlade det mer om totalt hjärnsläpp.
– Det skulle man kunna säga. Den var riktigt onödig, säger HCW:s Michael Westerberg.
Den kom dessutom just när HCW hade börjat koppla grepp om matchen.
– Om något lag skulle ha vunnit så var det vi. Men 4-4 är nog rättvist ändå. Det bästa var att vi gjorde tre av målen i power play, säger Westerberg.
En som fick spela en avgörande roll var målvakten Johan Lindholm som fick hoppa in med bara fyra minuter kvar att spela sedan Fredrik Sandborg sträckt ryggen.
– Han åkte på ett friläge direkt. Som han räddade. De fyra minuter han spelade gjorde han bra.
Wetterns mål gjorde: Jonas Oskarsson, Emil Carlsvärd, Joel Johansson och Kristoffer Österberg.

Publicerad 5 februari 2010 Uppdaterad 6 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Sök på Sporten

Senaste sportnyheterna


Butiker, tjänster
och företag.

 Lokus: Jobb Lokus Motor Lokus Bostad Lokus Köp & sälj Lokus Resor Annonsera på mvt.se Annonsera på mvt.se

Kontaktinformation