Ellermann är Årets idrottsledare
De ideella timmarna han lägger ner i klubben går inte att räkna.
Ungdomstränare, A-lagsledare och ordförande på samma gång. Daniel Ellermanns engagemang i Västers BTK är någonting utöver det vanliga.
Det gör honom till vinnare av utmärkelsen Årets idrottsledare 2011.
Relaterat
– Det är otroligt kul att få priset. Roligt att ledare uppskattas, är Daniel Ellermanns första kommentarer.
Men att just han skulle få ta emot utmärkelsen hade han inte riktigt vågat tro på.
– Det var lite oväntat, jag hade Stefan (Andersson) som favorit, säger Ellermann.
Daniel började som ledare i Västers BTK redan i 13-årsåldern. Hans uppdrag har växt med åren och i dag är han både ungdomstränare och A-lagsledare. Lägg där till ordförandeposten som tar mycket tid inte minst på grund av allt pappersarbete.
– Nu är jag i sporthallen ungefär två kvällar i veckan, men innan jag fick barn var jag där varje kväll.
Dottern Clara har fyllt tre och sonen Emil är ett halvår. Clara börjar förstås märka allt mer när pappa inte är hemma.
– Det blir svårare och svårare att åka i väg samtidigt som det också blir roligare att komma hem.
Frun Carin, som själv är pingisintresserad, har också varit involverad och hjälpt till inom föreningen, även om det blivit mindre med åren. Hon har tidigare tillhört junioreliten i Sverige och har flera meriter i bagaget, bland annat ett par SM-silver i lag.
– Målsättningen är att jag kan övertala henne att återuppta sitt eget pingisspelande till nästa säsong och att vi då kan starta ett damlag i Västers BTK, hoppas Daniel.
Priset till Årets idrottsledare består bland annat av en personlig check på 5 000 kronor, ett extra tillskott som Ellermann kommer att dela med sina nära.
– Jag får köpa något fint till familjen. Utan deras förståelse och hjälp skulle det aldrig gå.
Juryn, som består av representanter från Sisu, Motala kommun, Östergötlands idrottsförbund och MVT, valde Daniel till vinnare främst på grund av hans stora engagemang och viktiga roll i Västers BTK.
– Alla fyra nominerade är definitivt värda priset. Men juryn kände att Daniel Ellermanns enorma insats i föreningen är direkt avgörande för bordtennisens existens i Motala, därför valde vi honom, säger Dennis Lundqvist, utbildningskonsulent på Sisu.
För Daniel Ellermanns del handlar livet till väldigt stor del om pingis.
Nästan bara om pingis skulle man kunna säga. Förutom engagemanget i Motalaklubben är Östergötlands bordtennisförbund och Svenska handikappidrottsförbundet hans arbetsgivare. Så det går inte många timmar utan att en tanke på pingis poppar upp i huvudet.
I Västers BTK finns i dag ett 120-tal aktiva spelare och klubben har legat på ungefär samma siffra de senaste åren.
Hur tror du att ungdomarna ser på dig som tränare?
– Väl i träningshallen är jag nog ganska hård, men vid sidan av mer som en kompis.
– Stämningen i klubben är väldigt avslappnad och vi har en stor gemenskap med många kringaktiviteter, säger Daniel.
Framtiden ser ljus ut för Västers BTK och flera lovande killar är på väg att ta klivet upp till A-laget.
– Så här bra och lovande spelare har vi aldrig haft. Om några år har vi nog mestadels egna produkter i A-truppen, tror Ellermann som kommer att fortsätta att vara en ödmjuk eldsjäl i föreningen även framöver.
Priset kommer att delas ut under finaldagen av Östgöta innefotboll cup, den 5 januari.


2 m/s










