Prognos till kl

Vadstena

Publicerad 11 mars 2010 Uppdaterad 11 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Kommunen går i borgen för industrihotell

Vadstena kommun tänker gå i borgen för bygget av ett industrihotell. Kommunstyrelsen ändrar skrivningen så att beslutet ska vara lagligt.

Relaterat

Lotsen i Vadstena håller på att ombildas till Vadstena industrihotell AB. Det nya bolaget vill uppföra industrihotell vid Kungs Starby industriområde.
Frågan har då kommit upp om Vadstena kommun kan bevilja en kommunal borgen med 30 procent av den totala byggkostnaden som beräknas till 15 miljoner kronor. Det skulle alltså handla om en borgen för kommunen på 4,5 miljoner kronor.
Men en jurist på Sveriges Kommuner och Landsting har invändningar. Han menar att som förslaget är utformat skulle kommunens borgensåtagande strida mot kommunallagen. Anledningen är att bolagets uthyrning av lokaler inte är begränsad till små företag.
När ärendet behandlades av kommunstyrelsen i går föreslog Anders Agnemar (C) med stöd av övriga i oppositionen att det tydligt skrivs in i beslutet att borgensåtagandet är till för mindre företag, Den politiska majoriteten gick med på detta. Det blir kommunfullmäktige som tar det avgörande beslutet.

Publicerad 11 mars 2010 Uppdaterad 11 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Sök på hela MVT.se

Bloggar på mvt.se

Senaste nytt



Butiker, tjänster
och företag.

 Lokus: Jobb Lokus Motor Lokus Bostad Lokus Köp & sälj Lokus Resor Annonsera på mvt.se Annonsera på mvt.se

Kontaktinformation