Men Anders Berglund har även förberett sin klient på att det skulle kunna hamna på dråp och åtta års fängelse.
– Men absolut inte mord. Det var jag övertygad om.
Berglund reagerar också på tingsrättens huvudargument om att hans klient ska ha visat likgiltighet inför dådet.
– För att kunna göra det måste man bevisa att en människa tänkt på ett visst sätt och det vänder jag mig emot.
Berglund räknar med att inom kort besöka sin klient.
– Jag är 99 procent säker på att vi överklagar den här domen.
Kammaråklagare Helene Gestrin yrkade på att 21-åringen skulle dömas för mord men rubriceringen landade på dråp, en lindrigare form av mord.
– Mord och dråp handlar båda om uppsåtligt dödande. Skillnaden är egentligen inte så stor, säger hon.
Enligt domstolen har utredningen inte visat att knivdådet var planerat. Däremot anses gärningsmannen ha varit medveten om vad han gjorde och likgiltig inför vad det kunde leda till.
– Han väljer att dra kniv och väljer att sticka den i magen på målsägaren, väl medveten om risken. Valet ligger hos honom, säger åklagaren.
Kommer du att överklaga domen?
– Domstolen har bedömt det som en uppsåtlig gärning och det var det jag ville. Jag ska titta närmare på domen och fundera på saken.