Varg siktad i Tjällmo
Det är åter varg i Tjällmotrakterna. När Jens Mowitz jobbade på en åker såg han rovdjuret springa över gärdet.
Relaterat
Även i Medevi finns rapporter om folk som sett varg.
I går på morgonen var Jens Mowitz ute och sprutade ogräs på en havrefält norr om Tjällmo. Plötsligt såg han en varg som sprang rakt över gärdet.
– Jag är säker på att det var en varg. Det är lite roligt att ha sett. Det har man ju bara sett på Kolmården innan, säger han.
Länsstyrelsens kvalitetssamordnare, Lasse Larsson, anser att det är troligt att det var en varg som Jens Mowitz såg.
– Vi har rapporter om att två personer såg en varg i Medevitrakten i torsdags. Man kan inte kvalitetssäkra eftersom det inte finns några spår, men det är tider då många ungdjur rör sig just nu, säger han.
Han är dock säker på att det inte rör sig om samma varg som sågs i trakten för en månad sedan. Den vargen kom från Norge och var försedd med sändare.
– Så den vet vi befinner sig nere i Kronoberg just nu, säger Lasse Larsson.
Läs mer i lördagens MVT.


2 m/s





































Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 jun 2011 10:57 Nisse (Ej registrerad)
Gött!! hoppas någon kommer i mitt synfält snart! vill se dom jag med!