Kvinnors arbete – en valfråga
I dag är det Internationella kvinnodagen och under de 100 år som begreppet funnits har det tack och lov hänt en hel del kring kvinnors situation.
Relaterat
Åtminstone när vi tar en titt på vår egen del av världen, men vi kan ändå inte på långa vägar betrakta oss som färdiga. Fortfarande finns det ett enormt arbete att utföra kring dessa frågor på olika sätt och på olika platser runt om i världen.
Jämställdhet i allmänhet är en ständigt aktuell fråga, inte minst för den som kallar sig liberal. Även om inte alla kan göra allting, kan ändå alla göra någonting. Alla steg i rätt riktning är bra steg och det är endast med tålamod och långsiktig beslutsamhet som samhällets påfallande ofta negativa syn på kvinnor och deras arbete kan arbetas bort.
Ett aktuellt exempel är diskussionen kring subventioner av hushållsnära tjänster. Bevisligen är denna bransch kvinnodominerad. De kvinnor som utför tjänsterna är i en klar majoritet och när det gäller de som köper hushållsnära tjänster är kvinnorna också i majoritet.
Tusentals människor, främst kvinnor, har fått nya jobb tack vare det så kallade rut-avdraget, som den borgerliga regeringen har infört. Mångfalt fler människor, även här främst kvinnor, har dessutom fått sina liv underlättade tack vare det skattemässiga stödet som täcker 50 procent av kostnaden.
Åsikterna går isär om huruvida åtgärden totalt sett kostar staten någonting och i så fall hur mycket, men de positiva effekterna för kvinnors situation är uppenbara.
Om den rödgröna oppositionen vinner riksdagsvalet 2010 kommer de att lägga i backen och avskaffa rut. Däremot har man ingenting emot det rot-avdrag som gäller för snickare, målare och andra typiskt manliga branscher. Varför detta förakt för kvinnliga branscher?
Rättvisa, säger Mona Sahlin. För vem? Knappast för kvinnorna, den saken är säker. När Saab hotades av konkurs skreks det högljutt från oppositionens sida på mångmiljardstöd och till och med köp av det ständigt förlustdrabbade bilföretaget. Anledningen? Flera tusen jobb hotades, i en mansdominerad bransch. När nu ännu fler jobb bevisligen står på spel i en kvinnodominerad bransch är det inte samma ljud i skällan.
Rut är bevisligen redan en valfråga. Från den borgerliga sidan har Folkpartiet till exempel meddelat att ambitionen är att utöka stödet.
Tanken är att det för pensionärer över 80 år och för familjer med barn under åtta år ska utökas till 75 procent. Detta kommer sannolikt att ytterligare underlätta vardagen för dessa människor, som många gånger är i stort behov av hjälp. Det gynnar också i första hand kvinnor – och är därför ytterligare ett steg i rätt riktning i kampen för jämställdhet.













