Politisk etik S?
I fullmäktige den 28 november vädjade Johan Andersson om stöd till de ekonomiskt utsatta nämnderna bildning och social.
Relaterat
Hur var ert stöd av Nystart Motala under krisåret 2009?
Inte ett enda kostnadsminskningsförslag stöddes av dåvarande opposition. Opportunistiska reservationer och en storm av insändare som ville ställa majoriteten vid skampålen var vad ni hade att erbjuda!
Kommunalfacket var också flitiga skribenter var finns ni i dag? För inte hade ni väl då en rent politisk agenda?
Anne-Lie Liljedahl var hederlig nog att underteckna sina insändare, ångrar hon månne det i dag då hon anklagar oss för att inte ha skurit ner mer.
Under valrörelsen ströddes fina löften: ”Fler lärare i skolan, mindre barngrupper i förskola och fritids.” Vi noterade inte att det var en ”långsiktig vision” intrycket var närmast omedelbar leverans. Hur blir det med det nu?
Oavsett vem eller vad som skapat nuvarande ekonomiska situation kan ni räkna med att Allians för Motala kommer att ta ansvar för att lösa kommunens prekära situation och stödja huvuddelen av kommande neddragningsförslag.
Ni kommer inte att riskera opportunistiska reservationer eller insändare med ”skam” i rubriken.
Men vi kommer att ta varje tillfälle att påminna om ert agerande under förra krisen.
Rune Emanuelsson (C)
Hans Abrahamsson (M)
Johan Nopp (FP)
Martina Axene (KD)
Lotta Hedborg (M)
Alliansens ledamöter från bildningsnämnden


2 m/s























