Efter närmare 60 års socialdemokratiskt maktinnehav fick Nystart Motala i valet 2006 styra Motala till 2010. Under dessa fyra år planerades för en ny genomfart med bro och en ny väg till Mjölby, likaså planerades för ett nytt bostadsområde i Södra Freberga, husen vid Pariserviken fick vara kvar, upprustning av Varamobaden inleddes, en ny räddningsstation byggdes, demensboendet Solbacken byggdes, ungdomscentret Hallen skapades och det togs beslut att alla innerstadsbussar skulle drivas med biogas från och med 2011. Kommunens låneskuld var i stort oförändrad och antalet anställda minskade. Vidare vidtog ett mödosamt arbete med att återställa det avlövade Lasarettet i Motala, som hade berövats Sveriges bästa BB av socialdemokraterna i landstinget, vilket fick stora konsekvenser för hela verksamheten på LiM.
Antalet äldre ökar och befolkningens ökade livslängd gjorde en snabb utbyggnad av olika äldreboenden helt nödvändig i kommunen. Men under de sju år som Socialdemokraterna styrt med Vänsterpartiet, så har tyvärr bara ett enda trygghetsboende byggts på Vätterlidens tomt, samt det gamla nedslitna äldreboendet på Strandvägen har renoverats. Delar av Samuelsbergshemmet har dålig standard med små rum, som bör ersättas så snart som möjligt.
För närvarande står 10 personer i kö till ett vårdboende och ytterligare 25 till ett demensboende i Motala kommun. Varken Ödeshög, Vadstena eller Mjölby kommuner har några köer till sina äldreboenden. Den kö på tillsammans 35 personer i Motala och ytterligare några som ligger färdigbehandlade på lasarettet, visar att Solidariskt Motala har misslyckats att ordna fram tillräckligt med boenden på grund av ideologiska låsningar inom sig.
Äldrevården är en lagstadgad verksamhet. De äldre har byggt vårt välfärdssamhälle och står nu i kö för att få ett värdigt boende enligt dagens krav. Det finns anhöriga som sliter och är nära bli sjuka av utmattning. Det finns en gräns vad anhöriga orkar med. Alla vill och kan inte bo hemma ens med hemtjänst. De färdigbehandlade på sjukhuset behöver också en reträttplats för rehabilitering i kommunen, då sjukhusplatser är mycket dyra.
Flera vårdbolag har erbjudit sig att bygga, äga och driva äldreboenden i Motala, men detta har avvisats av Solidariskt Motala. Vänsterpartiet sa nej, eftersom det skulle bli ”privat”. I annat fall hade ett nytt vårdboende med 50 platser kunnat stå färdigt nu. Efter en lång och krånglig process med fördröjningar som följd, har man nu bestämt sig för så kallad inhyrning av ett äldreboende. Det beräknas dock stå klart först under hösten 2019 på Mossenområdet. Men det hjälper inte de äldre och deras anhöriga idag. Det är för sent.
Nu får kommunen förlita sig på ledig kapacitet i angränsande kommuner, eller att nyttja lediga rum på trygghetsboendet i Godegård. När S har låtit sig toppstyras av vänstern under snart åtta år har de äldres rättigheter åsidosatts och varit ett totalt misslyckande. Ett maktskifte i valet 2018 är helt enkelt nödvändigt!
Gun Jareblad
1:e ersättare i regionfullmäktige (L)
Kjell Fransson
gruppledare Motala (L)